15 Ocak 2009’da US Airways Flight 1549 uçuşu Hudson Nehri’ne zorunlu iniş yaptı. Kaptan pilot Chesley Sullenberger’in kararı olan bu iniş sayesinde yolcuların ve ekibin tümü kurtuldu. La Guardia havalimanından Douglas International havalimanına giden uçak, bir kuş sürüsü yüzünden motoru yandı. Ya geri dönecekti ya da yakındaki havalimanı Teterboro iniş yapacaktı. Chesley anlık verdiği kararla uçağu Hudson nehrine indirmeye karar verdi.

sully

 

2 Haziran 2015’te Oscarlı oyuncu ve yönetmen Clint Eastwood, kahraman pilot Sully’nin gerçek yaşamını filme çekeceğini duyurdu. Sullenberger’in kendi yazdığı ve çok satanlar listesinde olan kitabı Highest Duty’den uyarlanan ve Todd Komarnicki tarafından senaryolaştırılan Sully, ‘Hudson üzerindeki mucize’ US Airways Flight 1549 güvenli inişi hakkında. Filmde kahraman pilotu Tom Hanks canlandırırken mucizevi inişi gerçekleştirmesine yardımcı olan ekipten yardımcı pilot Jeff Skiles ise Aaron Eckhart canlandırıyor. Filmde ayrıca Laura Linney, Jamey Sheridan, Sam Huntington ve Autumn Reeser yer alıyor. 

sully

Filmin ilk teaser fragmanı yayınlandı. İkonik bir sembole dönüşen New York Hudson Nehri’ne uçağın güvenli inişi Highest Duty: My Search For What Really Matters kitabından uyarlanırken Sully’de filming yapımcıları arasında yer alıyor.

Filmde uçağın kuşlara çarpmasından arılanan motoru ile inişi, yolcuların kurtuluşu ile beraber havalimanına indirmesi istenmesine rağmen nehiri güvenli bulan kaptan Sully’nin sonrasında yaşadığı zorlu süreci anlatıyor.

sully

Anlık kararlar bazen mantık dışı görünse de hayat kurtarıcı olabiliyor. Kendi iç güdülerine güvenen bir pilotun yaşamlarını kurtardığı insanları düşününce iç güdülerimize daha fazla güveniyor olmamızın bir işareti olabilir.

9 Eylül 2016 tarihinde sinemalarda.

Fotoğraflar warner bros aittir.

 

loading...

Yorumlarınız için:

%d bloggers like this: