Kral Arthur: Kılıç Efsanesi 12 Mayıs 2017’de Guy Ritchie imzası ile sinemalarda. Ünlü yönetmen Guy Ritchie dinamik tarzını; epik, aksiyon-macera filmi “Kral Arthur : Kılıç Efsanesi” ile birleştiriyor. Filmin başrolünde Charlie Hunnam, Jude Law, Eric Bana, Djimon Hounsou yer alıyor.  Kral Arthur filmi Ritchie’nin sinemasal bakışını Arthur’ın sokaklardan tahta uzanan yolculuğunun izini sürerek, klasikleşmiş Excalibur efsanesine gelenekleri yıkan bir yaklaşım getiriyor.

Arthur çocukken babası öldürüldüğünde, amcası Vortigern (Jude Law) taç giyer. Doğuştan kazanılan hakkı kendisinden çalınan ve kim olduğuna dair hiç bir fikri olmayan Arthur, şehrin arka sokaklarında, ekmeğini taştan çıkaran biridir. Ama bir kez kılıcını taştan çektiğinde, bütün hayatı alt üst olur ve hoşuna gitse de gitmese de gerçek mirasına sahip çıkmaya mecbur bırakılır.

Meşhur Arthur efsanesini herkes bilir… ya da en azından bildiğini sanır. Fakat Guy Ritchie’nin ellerinde, hikaye kesinlikle daha cesur ve çağdaş bir yön kazanıyor; ve henüz kral olmamış Arthur’ın kendisi de aslen yönetmesi gereken krallığa karşı savaşırken bile gerçek kaderini keşfetmeye zorlanan, haşin ve isteksiz bir kahramana dönüşüyor.

Hunnam (FX’te “Sons of Anarchy”) ve Oscar adayı Law (“Cold Mountain,” “The Talented Mr. Ripley”) ile birlikte filmin diğer oyuncuları; Astrid Bergès-Frisbey (“Pirates of the Caribbean: On Stranger Tides”) Mage rolünde; Oscar adayı Djimon Hounsou (“Blood Diamond,” “In America”) Bedivere rolünde; Aidan Gillen (HBO’nun “Game of Thrones”) Goosefat Bill rolünde; ve  Eric Bana (“Star Trek”) Arthur’un babası kral Uther Pendrago rolünde yer alıyorlar.

Filmin yazar-yönetmen ve yapımcısı Ritchie, “Bence en iyi hikayeler bir adamı, kısıtlamalarını aştığı bir yolculuğa çıkaran ve onun en temel doğasından daha büyük bir hayata layık bir şeye dönüşecek şekilde evrimleşmesine izin verenlerdir” diyor ve ekliyor: “Bizim versiyonumuzda, Arthur’ın hayatı küçük başlıyor: Genelevde bir sokak çocuğu; sokaklarda takılıyor; dövüşmeyi öğreniyor ve arkadaşlarıyla birlikte kanundan kaçıyor. Daha sonra, başkalarının —bazıları iyi niyetli, bazıları da çok iyi niyetli olmayan— eylemleri onu olabileceği kişi hakkında vizyonunu genişletmeye zorluyor.”

Guy Ritchie (“The Man from U.N.C.L.E.,” “Sherlock Holmes” filmleri) tarafından yönetilen flmin senaryosu Joby Harold (“Awake”), Guy Ritchie & Lionel Wigram’a ait. Hikayesi ise David Dobkin (“The Judge”) ve Joby Harold tarafından yazıldı.  Filmin yapımcılığını Oscar ödüllü Akiva Goldsman (“A Beautiful Mind,” “I Am Legend”), Joby Harold, Tory Tunnell (“Awake,” “Holy Rollers”), “The Man from U.N.C.L.E.” ve “Sherlock Holmes” filminin yönetmenlerinden Steve Clark-Hall, Guy Ritchie ve Lionel Wigram ile birlikte üstleniyorlar. David Dobkin ve Bruce Berman filmin yönetici yapımcılığını üstleniyor.

Ritchie’nin kamera arkası yaratıcı ekibinde iki kez Oscar adayı görüntü yönetmeni John Mathieson (“Gladiator,” “The Phantom of the Opera”), Oscar adayı yapım tasarımcısı Gemma Jackson (“Finding Neverland”), editör James Herbert (“The Man from U.N.C.L.E.,” “Edge of Tomorrow”), kostüm tasarımıcısı Annie Symons (Masterpiece Theater’s “Great Expectations”), makyaj ve saç tasarımcısı Christine Blundell (“Mr. Turner,” “Sherlock Holmes” filmleri), ve Oscar adayı VFX süpervizörü Nick Davis (“The Dark Knight”) yer alıyorlar. Filmin muziği Daniel Pemberton (“The Man from U.N.C.L.E.”)’a ait.

 

Fragman linkte yer alıyor.

Fotoğraflar ve video WB aittir.

loading...

Yorumlarınız için:

%d bloggers like this: